یادداشت دبیر جشنواره:

🖊محمدرضا بمانیان

شهرها و روستاهای کشور عزیزمان ایران با چالش‌های متعددی در عرصه‌های گوناگون روبه‌رو هستند که روند سکونت متناسب با حیات طیبه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اثرات متقابل چالش‌های متغیر و نیز برهم‌کنش‌های عواملی نظیر مدیریت و حکمروایی، شهرسازی و معماری، ایمنی و مدیریت بحران، اجتماعی و فرهنگی، مالی و اقتصادی، خدمات شهری و محیط‌زیست، امور زیربنایی و حمل‌ونقل و ترافیک، و غیره، موجب ایجاد هویت برای شهرها و روستاهایی می‌شوند که از هر نظر با یکدیگر متفاوت هستند و هر شهر و روستا شرایط کالبدی و انسان‌های ساکن منحصر به خود را دارد.
امروزه به دلیل گستره و دامنه چالش‌ها و نیاز فزاینده به انجام تحقیقات در همه زمینه‌ها، شاهد مطالعات و پژوهش‌های شهری و روستایی و حجم عظیمی از داده‌ها هستیم که در آن، نیاز به تبیین فرآیندهای نوآوری و هوشمندسازی در نظام مدیریت و حکمروایی شهرها و روستاها بیش از پیش مشهود است. 
دسترسی به گزارش‌های صحیح، اصولی، شفاف و به‌موقع، ضمن ترغیب مدیران شهری و روستایی برای استفاده از نتایج حاصله، امکان بهره‌مندی ساکنان از مزایای چنین مطالعاتی را در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی، ممکن می‌سازد چرا که در دنیای امروز، گردش آزاد اطلاعات در جهت بهبود وضع معیشت شهروندان در سراسر جهان به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت و حکمروایی شهری و روستایی و لازمه توسعه پایدار محسوب می‌شود.
ارتقای سطح دانش و آگاهی جوامع، شناسایی اولویت‌ها، ایجاد استانداردها، تدوین دستورالعمل‌ها، تعیین اهداف و اختصاص منابع و نیز ایجاد الگوی جدید برنامه‌ریزی علمی برای آینده، منجر به ثبات و بهره‌وری شهرها و روستاها می‌شود.
در این بین، مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی از طریق دریافت بازخورد از متخصصان و تأثیرگذاران حوزه مدیریت شهری و روستایی، به اتخاذ تصمیمات صحیح کمک می‌کنند. 
از آنجایی‌که شهرها و روستاها اساساً برای برخورداری از یک سیستم با ثبات و برنامه‌ریزی‌شده علمی و عملی نیاز به مطالعات در همه حوزه‌ها دارند، برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای علمی و پژوهشی، به مثابه یک هم‌پیوندی و همدلی ملی و بین‌المللی، یک ضرورت انکارناپذیر است. گردآوری و انتشار نتایج حاصل از نقطه‌نظرات متخصصان، پژوهشگران، کارشناسان و مسئولان شهری، فرصت مناسبی را برای آشنایی با دیدگاه‌ها و تجربیات محققان و همکاری‌های علمی فراهم می‌آورد. 
دریافت و به‌کارگیری راه‌حل‌های برآمده از تفکرات جمعی، مسیر حل نوآورانه مسائل و چالش‌های شهری را برای مسئولان اداره شهرها هموار می‌نماید چرا که گردهمایی محققان حوزه‌های مختلف، امکان تبادل دانش و تجربیات ناب را در بین برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان آن ایجاد می‌کند و ثمرات حاصل از آن بطور عام در برگیرنده بخش عظیمی از جامعه شهری و روستایی است.
هرچند مطالعات مربوط به یک شهر و یا روستا می‌تواند الگوی مطالعاتی خوبی برای سایر شهرها و روستاها باشد ولی نتایج آن عیناً و لزوماً نمی‌تواند مورد استفاده شهر و روستای دیگر قرار گیرد.
جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و روستایی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویدادهای علمی و اجرایی حوزه مدیریت شهری و روستایی است که هر ساله توسط مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران برگزار می‌شود و در چهاردهمین سال پیاپی به همراه نهمین جشنواره آموزش و پژوهش در مدیریت شهری و روستایی به صورت مشترک با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و با همکاری مدیریت‌ شهری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، استانداری‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقات و نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فن‌آوری و سایر سازمان‌ها و نهادها برنامه‌ریزی شده است. 
این مجمع بستر مناسبی است که از طریق آن پژوهش‌های بومی پژوهشگران حوزه شهری برای حل مشکلات شهرها و روستاها و  مقابله با چالش‌های این حوزه، مستقیماً در خدمت بخش‌های مرتبط با اداره شهر و روستا قرار گرفته و مدیران شهری و روستایی می‌توانند با اتکا و اطمینان از نتایج حاصله، استراتژی‌های کلیدی مدیریتی را در حوزه عمل خود به کار بندند.
کاربست نتایج مطالعاتی دقیق و کلیدی توسط مدیران شهری و روستایی، آن‌ها را قادر می‌سازد که با در نظر داشتن شاخص‌های کیفی و کمی پیشرفت و توسعه، گام در مسیری بگذارند که جایگاه شهرها و روستاها را به محیط زندگی مناسب تبدیل نموده و برای تحقق سبک زندگی اسلامی تسهیل نماید.
امید است با اهتمام و اتصال همه بخش‌های مطالعاتی و اجرایی، امکان رفع نارسایی‌های شهری و روستایی در یک چارچوب علمی و مطمئن فراهم گردد. با عنایت به وجود هویت و فرهنگ چندین هزارساله در قلمرو سرزمین ایران، هم‌افزایی بخش‌های مطالعاتی و اجرایی منجر به ایجاد و حفظ حیات طیبه شهرها و روستاها شده و با ایجاد زمینه‌های شکوفایی و نیل به اهداف تعالی انسان، نهایتاً الگوی بومی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی را در نظام شهرها و روستاها تبیین می‌نماید.