رضا بیات دبیر تخصصی خدمات شهری، محیط زیست و انرژی:

شهر تهران مانند بسیاری از کلان‌شهر‌های دیگر جهان، از مشکلات فزاینده محیط‌زیستی رنج می‌برد. آلودگی هوا به ذرات معلق و گازهای حاصل از فرایند احتراق ناقص سوخت‌های فسیلی، آلودگی صوتی و آلودگی رواناب‌های سطحی فقط چند مورد از فهرست بلند مشکلات محیط‌زیستی شهر تهران را تشکیل می‌دهند. این مشکلات که در اثر مجموعه‌ای از عوامل مانند رشد بی‌رویه جمعیت، تمرکز بیش از حد مراکز اقتصادی و صنعتی، ضعف زیرساخت‌های فنی و قانونی و شرایط خاص طبیعی شهر تهران پدید آمده‌اند، به تدریج به چالش عمده‌ای برای سلامت و حیات اقتصادی و اجتماعی جامعه شهری تهران تبدیل شده‌اند. مواجهه با این مشکلات در حوزه وظایف و اختیارات نهادهای بسیار متعدد دولتی و نیمه‌دولتی قرار دارد. در این میان شهرداری تهران خدمات محیط‌زیستی بسیاری را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به شهروندان ارائه می‌کند.

یکی دیگر از مهمترین حوزه‌های مأموریتی که مطابق قانون برعهده شهرداری‌ها قرار دارد، حوزه خدمات شهری است. مدیریت پسماندها، مدیریت میادین میوه و تره بار، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، ساماندهی صنایع و مشاغل شهری، زیباسازی شهری، از جمله اقدامات گسترده و متنوعی است که در این بخش جای گرفته است.

مدیریت انرژی نیز شامل برنامه‌ریزی و بهره‌برداری واحدهای مربوط به تولید و مصرف انرژی است. اهداف مدیریت انرژی شامل حفاظت از منابع، حفاظت از آب و هوا و صرفه‌جویی در هزینه است؛ در حالی که کاربران به انرژی مورد نیاز خود دسترسی دایمی دارند. مدیریت انرژی ارتباط نزدیکی با مدیریت زیست‌محیطی، مدیریت تولید، تدارکات و دیگر عملیات کسب‌وکار دارد. مدیریت تجهیزات بخش مهمی از مدیریت انرژی است زیرا بخش بزرگی (به طور متوسط ۲۵%) از کل هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های انرژی هستند. وظیفه اصلی مدیریت انرژی کاهش هزینه‌ها برای فراهم کردن انرژی در ساختمان‌ها و تجهیزات، بدون به خطر انداختن پروسه کار است. به‌خصوص اینکه در دسترس بودن، عمر سرویس تجهیزات و سادگی استفاده باید ثابت باقی بمانند. منظور از مدیریت انرژی، کاهش میزان مصرف حامل­های انرژی و هزینه های انرژی با توجه به موقعیت جغرافیایی، پارامترهای فنی، اقتصادی و زیست محیطی در مصرف­کننده نهایی نظیر ساختمان، مجتمع ساختمانی و یا محوطه­های اداری، آموزشی و... است. مدیریت انرژی روندهای تکنیکال و سازمانی و همچنین الگوهای رفتاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اثر باعث خواهد شد تا مصرف کلی انرژی سازمان کاهش یابد و بهینگی استفاده از انرژی در سازمان به شکل مستمر بهبود یابد.

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به عنوان بازوی مطالعاتی شهرداری تهران در راستای نیل  به اهداف مطالعاتی مدیریت شهری تهران، امسال نیز همچون سال‌های گذشته، برگزاری جشنواره برترین‌های پژوهش و نوآوری مدیریت شهری را عهده‌دار است. خدمات شهری، محیط زیست و انرژی بعنوان یکی از محورهای دوازدهمین جشنواره بین المللی پژوهش و نوآوری مدیریت شهری با هدف تعامل با اساتید، دانشجویان، مدیران و علاقمندان به حوزه محیط‌زیست و خدمات شهری، تبادل بروزترین اطلاعات و پژوهش­ها و همچنین دستیابی به ایده‌ها و راهکارهای نوین در زمینه خدمات شهری و محیط‌زیست تهران انتخاب شده است.