شفافیت و بهره گیری از ظرفیت علمی در سطح کشور رویکرد اصلی دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری است
1399-02-24
شفافیت و بهره گیری از ظرفیت علمی در سطح کشور رویکرد اصلی دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری است

محمد حسین بوچانی، رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره، در اولین جلسه شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و روستایی (TUF)گفت: در جشنواره دوازدهم تلاش داریم از ظرفیت دانشگاه ها و مراکزی که با شهرداری تهران تفاهمنامه همکاری امضاء نموده اند استفاده کنیم. وی شفافیت در تمامی مراحل جشنواره و استقلال کمیته های علمی در فرایند داوری را اصول جشنواره عنوان کرد.

اولین جلسه شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و روستایی (TUF) به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در این جلسه سیاست ها، برنامه ها و ساختار کمیته های علمی جشنواره مورد بررسی اعضا قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه، حسین یوسفی، دبیر جشنواره گزارشی از اقدامات گذشته و اهم برنامه های جشنواره دوازدهم ارایه داد.

مظفر صرافی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به رویکرد مشارکتی و نگاه همه جانبه در حل مسایل تاکید کرد. وی مشارکت شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران، سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور و شورای عالی استانها در برگزاری این جشنواره را یکی از نکات کلیدی برشمرد. وی در این خصوص افزود: مجمع شهری و روستایی تهران(TUF) فرصت خوبی برای عرضه دستاوردهای ملی است و برنامه ما باید به سمت قلمرو فرهنگی ایران و مشارکت شهرداری های این حوزه سوق داده شود.

در ادامه مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران؛ بر سیاست گذاری برگزاری یکپارچه همایش های علمی شهرداری تهران و پرهیز از همایش های موازی تاکید کرد. وی ضمن با اهمیت خواندن این رویداد، به لزوم توجه به سیاست های مواجه و پیشگیری از کرونا و ایجاد زیرساخت های لازم برای برگزاری برخط جشنواره در صورت لزوم تاکید کرد.

فراهانی برگزاری پیش رخدادهای جشنواره در قالب نشست های تخصصی برخط را یکی از راهکارهای خوب برشمرد.

مجید عبدالهی، عضو شورای سیاست گذاری جشنواره نیز ضمن ارایه گزارشی از اهم فعالیت های و دستاوردهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، مشارکت سایر مراکز تحقیقات شهری و روستایی مانند مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی را باعث هم افزایی تلقی کردند. وی توجه به مباحث مطالعات روستایی را یکی از نقاط قوت جشنواره دانست.

در ادامه اسماعیل زیارتی، رئیس مرکز مطالعات شهری و روستایی، بهره مندی از سیستم برخط برای ارایه سخنرانان و دیدگاه های شهرداران سایر کلانشهرهای جهان را پتانسیل خوبی عنوان کرد. زیارتی گفت: بهره مندی از مشارکت استارت آپ ها راه حل خوبی برای تقویت بخش نوآورانه جشنواره است و در صدد هستیم این بخش پررنگ تر شود.

در این جلسه مشایخ، نماینده مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، اعلام مشارکت و آمادگی این مرکز برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مرکز مذکور در عرصه بین‌المللی و همچنین مباحث مرتبط با فناوری‌های نوین را اعلام کرد.

غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین­الملل شهرداری تهران در ادامه این جلسه گفت: شهرداری تهران با وجود امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و حضور نیروی متخصص زمینه اطلاع رسانی موثر و جلب مشارکت گسترده را فراهم خواهد آورد.

محمد حسین بوچانی، رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره، ضمن تشکر از حضور اعضا گفت: در جشنواره دوازدهم تلاش داریم از ظرفیت دانشگاه ها و مراکزی که با شهرداری تهران تفاهمنامه همکاری امضاء نموده اند استفاده کنیم. وی شفافیت در تمامی مراحل جشنواره و استقلال کمیته های علمی در فرایند داوری را اصول جشنواره عنوان کرد.

بوچانی گفت: سعی داریم با نگاه حداکثری از ظرفیت مشارکت و همکاری تمامی اساتید دانشگاه ها به عنوان اعضای کمیته های علمی جشنواره و ر فرایندهای ارزیابی و داوری آثار بهره بگیریم.

وی گفت انتخاب موضوع تاب آوری به عنوان محور اصلی جشنواره به دلیل شرایط خاص حاکم بر مدیریت شهری است و تلاش ما این است که جشنواره معطوف به حل مسایل کلیدی و چالش های اصلی مدیریت شهری و روستایی باشد.

لازم به توضیح است که دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری در آذر ماه سال 1399 همگام با هفته پژوهش برگزار خواهد شد و علاقه مندان می توانند از تاریخ 7/3/1399 با مراجعه به سایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اقدام به ثبت آثار پژوهشی نمایند.